Jan Železný, navěky světovým rekordmanem

Narodil se 16. června 1966 v Mladé Boleslavi, ale co se málo ví, tak že to byla oštěpařská rodina, kde se prodral na svět. Maminka házela oštěpem, tatínek hrál házenou, a to závodně, čili komplet sportovní rodina. Kromě toho má ještě staršího bratra Petra. Je patrné, že odmalička měl sport tak nějak daný, ovšem kdyby to nebylo v krvi, jen těžko by dokázal to všechno, co se mu přihodilo. Začínal postupně fotbalem, hokejem a házenou.
Nicméně se dostal právě k oštěpu. Učitelé ze žákovských kategorií vzpomínali na to, že už tehdy házel kriketovým míčkem k osmdesáti metrům. Co se týká závodů, tak je logické, že začínal jako junior, avšak hned na prvním velkém závodě v roce 1983, kdy mu bylo 17 let, si vyházel na mistrovství světa juniorů skvělé šesté místo. Vzhledem k tomu, že tam jel na zkušenou, tak to byl vynikající úspěch. V roce 1985 se předpokládalo, že bude na tomto mistrovství první.
atletický stadion
Skončil však čtvrtý. V roce 1986 začínal úplně poprvé mezi dospělými, ovšem nepostoupil z kvalifikace. Byla to zcela jistě v uvozovkách daň z mládí. No, ale pak to teprve začalo. V květnu 1987 byl atletem Dukly Banská Bystrica, přičemž prožíval vojenskou základní službu, trénoval pod Jaroslavem Halvou, ale také jel na mistrovství ČSSR. Tenkrát hodil svůj první světový rekord, který měřil 87,66 m.
S tímto výkonem by se mimochodem nestyděli oštěpaři ani dnes. Kolikrát ani tento výkon nejsou dneska schopni hodit. V tomto roce jel také na mistrovství světa do Říma, kde se bral jako jeden z favoritů. To se potvrdilo, jelikož získal první medaili, a to bronzovou. Na první olympiádu jel do korejského Soulu. V kvalifikaci překonal olympijský rekord. Potom celý závod vedl, ovšem v posledním pokusu přišla hrůza.
To ho přehodil finský soupeř a Železný tak bral v uvozovkách jen stříbro. V letech 1990 a 1991 ho trápilo zdraví a nedařilo se mu. V roce 1992 v Oslu překonal vlastní světový rekord hodem 94,74 m. No, a na letní olympiádě získal zlato v olympijském rekordu 89,66 m. Od roku 1993 Železný válcoval konkurenci jak na běžícím pásu.
oštěpař a oštěp
Nebylo možné ho porazit. Soupeři se ho báli úplně strašným způsobem. V roce 1996 přišla největší rána v historii oštěpu vůbec. V německé Jeně hodil oštěp do vzdálenosti 98,48 m, což byl absolutní světový rekord, kterým vlastně Železný překonal opět sám sebe. Tento světový rekord dodnes platí a upřímně řečeno, asi se nenajde nikdo, kdo by ho překonal. No, a pak ještě získal třetí olympijské zlato.  
Jan Železný má kromě toho ještě obrovské množství dalších medailí. Jinak má celkem čtyři děti ze dvou svazků a jen nedávno se znovu oženil se svou svěřenkyní Andreou Drápalovou. Jako trenér má také vynikající úspěchy. Trénoval Báru Špotákovou, Vítězslava Veselého a další.