Měla by Česká republika přijmout euro?

Otázka, která se objevuje hlavně před volbami, a to v rámci různých volebních programů a slibů. Stejně jako odborníci a politická reprezentace není jednotná, ani společnost nemá úplně jasný názor. I proto Vám přinášíme pár názorů, podle kterých si v problematice můžete udělat trochu více jasno.

přikolíčkované bankovky

Přiblížíme se Evropě

Nepochybně by zavedení eura vedlo ke zjednodušení některých věcí. Namátkou třeba mezinárodní obchod. Kdyby české firmy nemusely složitě všechny transakce převádět z korun na eura a opačně, vše by bylo nepochybně plynulejší a jednodušší. Zjednodušení by pocítili i lidé, kteří rádi cestují, protože by nemuseli zbytečně směňovat před cestou své peníze a ani by nemuseli přepočítávat kolik vše vlastně v té cizině stojí.

Bude těžké si zvyknout

Naopak odpůrci eura tvrdí, že samotný přechod na euro je složitý. Lidí by si museli zvykat na nové ceny, změnila by se logicky i výše platů a různých odvodů. Pro mnohé by také mohlo být frustrující srovnání s okolními státy a výšemi platů v cizině. Hlavně lidé z příhraničních oblastí by měli porovnání s vedlejším státem stále na očích, a i to by mohlo pro tyto lidi hlavně zpočátku být silně demotivující.
drobné centy

Slíbili jsme to vstupem do EU

Tímto názorem se ohánějí hlavně proevropští politici, ale i někteří specialisté. Faktem je, že vstupem do EU se Česká republika zavázala k přijetí eura. Potíž je v tom, že nikde nebylo pevně stanoveno kdy tak má nastat. I tak od vstupu do EU uplynulo již 15 let a podle některých je právě teď ten pravý čas o přijetí uvažovat a naplnit tak své závazky.

Sjednocení měny zhorší naši ekonomiku

Tento názor zastává část ekonomů, která vidí v přechodu na euro množství problémů, které neumíme zatím úplně efektivně vyřešit. Tyto problémy související s transformací naší měny by způsobily pravděpodobně pouze krátkodobý pokles ekonomiky, ale i tak zavedení eura ve špatný čas by mohlo mít velice negativní dopady. Proto právě tato část specialistů radí počkat s přijetím eura na příhodnější čas. Tento čas by byl hlavně využit k odstranění problémů, které by zavedení mohlo přinést.

K jakému názoru se řadíte práv