Stoupáme výš


Pokud byl již dávno pradávno terén, který měl větší výškový rozdíl, musel někdo vymyslet schody. Místo žebříku. Kdo to ovšem byl a kde, to se neví. Ani to není nutné, chody máme, tak nezbývá, než je používat.

Každý se domnívá, že schody jako takové jsou všechny stejné. Ovšem není tomu tak. Už jen podle materiálu je můžeme rozdělit na několik skupin a ty pak dále na další skupiny. Nevěříte? Tak tedy vyjmenujme si jen pět vybraných jen namátkou. Jsou to schodiště lomená, oblouková, spirálová, vřetenová nebo lomená. Ty se pak mohou ještě dále dělit třeba na podestová, bez podesty a tak dále a tak dále. Vidíme tedy, že je toho opravdu hodně, ale ve výsledku nás to moc nezajímá. To byl jen takový vyprávěčský úvod. Ve skutečnosti nás zajímá zábradlí na schodiště.

železné zábradlí

To je, dalo by se říci, takový samostatný prvek, který může z obyčejných schodů udělat něco, na co člověk hned tak nezapomene. Jako příklad můžeme uvést schody na zámku Hluboká. Pokud jste je někdy viděli, musíte uznat, že jde o vysoce profesionální umělecké dílo. Na něco podobného by se člověk díval pořád a rád.

Bohužel, žijeme v jiné době. V době, kdy je na prvním místě rychlost a množství. A také moderní materiály. Takže něco tak nádherného jako je zábradlí na schodech v Hluboké, to už asi nikdo neudělá. Protože to neumí. A nemá na to čas.

dřevěné zábradlí

Když se kolem sebe rozhlédnete, musíte uznat, že je to fakt. Zábradlí jsou sice moderní, ale vzhledově všechna pokulhávají. Samozřejmě, že se najde pár výjimek. Takových, kteří umí vyrobit zábradlí lahodící oku a také splňující náročné normy EU. Přesně takové umí vyrobit firma, na kterou máte zde v článku odkaz. Klikněte na něj a uvidíte sami. Ta zábradlí na fotkách u článku nejsou od nich, fota jsou čistě ilustrační. Ale samozřejmě, že se mohou podobat. Ale to nic nemění na kvalitě výrobků.