Kde můžeme najít kované zábradlí schodiště

Schody se staly naprosto běžnou součástí našeho života. Chůzi po nich máme již tak zautomatizovanou, že jim prakticky ani nevěnujeme pozornost. Stejně tak je tomu s balkóny a terasami. I ty se staly tak samozřejmou součástí našich domů a bytů, že je prakticky již ani nevnímáme.

Není tedy divu, že si ani nevšimneme, že jejich nezbytnou součástí je i zábradlí. Pokud však někde chybí či je poškozené, pak věřte, že si toho všimneme hned. Ovšem nelze se divit, že ani nepozorujeme, jaké různé typy zábradlí máme.

zabradli3

K jejich výrobě je použito nejrůznějších materiálů. Velmi časté je klasické dřevo, avšak stále více se uplatňuje kov, zvláště pak u venkovních typů. Najdeme však také skleněná, ale i nejrůznější kombinace výše uvedených. Stejně tak mohou být rozličné jejich tvary.

Při takovém výběru není divu, že se mnozí architekti rozhodli udělat z nezbytnosti přednost. Jednoduše řečeno, vyrobit takový typ, který bude nejen splňovat svou základní bezpečnostní funkci, ale zároveň bude celou stavbu doplňovat.

Příkladem může být kované zábradlí schodiště. Jedná se o kovový typ, který je však zdoben nejrůznějšími ornamenty, a to po celé své délce. Často má i podobně vytvarované zakončení držadla.

zabradli4

Nejčastěji jej najdeme u točitých schodů ve starých budovách. Dříve totiž bylo poměrně oblíbené, zejména mezi bohatými lidmi. V moderních budovách, kde se na první místo klade efektivita a nízké náklady, na něj prakticky nenarazíme. A pravdou je, že zde nenarazíme ani na točité schody.

Přesto je faktem, že se jedná často o umělecký, ručně dělaný výtvor. Podle toho je také hodnoceno. Mnohdy má dokonce větší cenu než v době, kdy bylo vyrobeno. Se stářím se zkrátka jeho hodnota zvyšuje, podobně jako u jiných uměleckých děl.

Pokud tedy máte zájem se na něj také podívat, stačí navštívit některý z mnoha hradů a zámků. S velkou pravděpodobností jej zde uvidíte.