Objevování neznámého

Bydlíte ve velkém městě a po čase zjistíte, že se kromě práce nemáte čím zabavit? Pak je načase vyzkoušet něco nového, co Vás rozvine na mnoha úrovních. Pokud žijete ve velkém městě máte jistě na výběr z nepřeberného množství aktivit. Na oblibě získávají různé únikové hry (The Chamber), různorodé kurzy sebeobrany a bojových umění (poslední dobou především všemi inzerovaná krav maga), klasikou, která vyhoví každému se stala jóga (ať již v podobě power jógy, pilates jógy nebo třeba floating jógy). Akčnější typy lidí jistě naleznou zalíbení v a nasytí tak všechny své dobrodružné tužby.
stromy na střeše
Fenoménem, kterým se však následující článek zabývá, je Urban Exploration, tedy unikátní průzkumnická aktivita, která si klade za cíl objevovat a dokumentovat zpustošená, vybydlená místa po celém světě. Urban Exploration, nebo zjednodušeně urbexu, se můžete věnovat samostatně nebo i skupinově, což se zdá výhodnější, především pokud se přidáte ke zkušené skupině. Nepleťte si urbex s vandalstvím, jedná se o velice sofistikovanou činnost. Mezi hlavní pravidla urbexerů patří, že si z objevovaného místa nikdy nic neodnesou a do budov lezou pouze přirozenými vchody – to v praxi znamená, že nerozbijí okno ani nevypáčí dveře, aby se dostali na vytoužené místo.
zchátralý dům
Možná se ptáte, co tolika lidem učarovalo na prozkoumávání chátrajících objektů. Jde hlavně o adrenalinovou záležitost a jistou míru tajemna, kterou každá budova panuje. Když už se jednou pustíte do objevování, automaticky se ve Vás probouzí touha dozvědět se o daném místě co možná nejvíce informací. Kdo zde přebýval, jak onen člověk žil a ve kterém období, a s tím souvisí i otázka, proč budovu postihl tento konkrétní osud, proč byla ve skutečnosti opuštěna.
opuštěný barák
Někteří se jen rádi vymaní z rušného světa a prochází se tichými objekty, nikým nerušeni a nepozorováni, jiní berou urbex vědečtěji a snaží se bádat v historických pramenech o místě, které návštívili. Tak či onak Urban exploration je nesmírně populární aktivitou, která nachází stoupence po celém světě. Oni zmínění většinu svého času dedikují vyhledávání a objevování krásy zánikající architektury.