Obrábění na soustruhu

Výkonný stroj

Obrábění je jeden z nejpoužívanějších způsobů výroby různých předmětů, přičemž velký význam nám tu hraje soustruh. Tento stoj můžeme vidět ve spousty firmách, kteří se zabývají obráběním kovů, protože s ním vyrábíme různé rotační součásti. Při výběru kvalitního stroje se můžeme těšit na dlouhou životnost, přičemž o pohon se stará elektromotor. Mezi udržuje takového stoje řadíme čištění, mazání a výměnu oleje, který se nám stará o mazání převodovky a vnitřních pohyblivých částí.

průmyslový soustruh

Samozřejmě nechybí ani přívod chladící kapaliny, protože ta umožňuje obrábět i při vyšších rychlostech a větším záběru bez přehřívání. Dnes je řada soustruhů již CNC, protože stačí udělat program a stoj zajistí rychlou a přesnou výrobu jednoho kusu za druhým. Pořizovací cena je sice vyšší, ale v příběhu jejich požívání se nám vrátí. Přeci jen těchto stojů je spousta, což jen potvrzuje jejich přínosné vlastnosti.

Soustružnický nůž

Tento nástroj řadíme mezi nejpoužívanější, protože můžeme díky němu vyrábět všemožné tvary rotačních součástí. Samozřejmě se jedná o široký pojem, protože různých nožů je spousta. Podle toho se odvíjí, jaký materiál můžeme odebírat, jak tlustou třísku a tak dále. Kromě vlastností je můžeme rozdělit na klasické a s vyměnitelnou destičkou. Ten klasický se dá brousit, ovšem destičky se vyměňují kus za kus.

obrábění soustružnickým nožem

Velký vliv hraje geometrie nože a z jakého materiálu je, přičemž sortiment je tak široký, že si každý může vybrat přesně takový nůž, který potřebuje. Takový soustružnický nůž úhly zakoupíte za výhodnou cenu a vzhledem k jeho dobré trvanlivosti Vám vydrží při výrobě dlouho. Konkrétní výběr záleží na tom, co s nimi chcete vyrábět a v jaké sérii, přičemž je dobré vše propočítat z ekonomického hlediska, abychom za výrobu nedali zbytečně moc peněz. Přeci jen je zapotřebí, aby firma vydělala na výrobě dostatečný obnos.