Online kalkulačky vypočítají čistou mzdu

Nejenom při změně zaměstnání, ale primárně v každém zaměstnaneckém poměru potřebujeme znát, kolik asi tak budeme pobírat na výplatu. Samozřejmě s tím do zaměstnání vstupujeme a i přesto, že by to neměl být prvotní údaj, který si budeme o firmě zjišťovat, tak si musíme přiznat, že většina z nás se nejprve dívá na mzdu a až posléze zjišťuje, o jakou firmu se vlastně jedná. Ovšem nesmíme lidi podceňovat, existují samozřejmě tací, kteří si v prvé řadě vybírají zaměstnání podle toho, co je bude bavit a na peníze vůbec nehledí. Jeden i druhý příklad je samozřejmě extrém, něco mezi je zřejmě v pořádku, vybíráme si podle kvalifikace, schopností a odborných znalostí, jakou práci bychom chtěli vykonávat nebo pro jakou práci bychom se hodili, a k tomu přihlížíme na platové a další podmínky ve firmě, stejně tak jako například na to, jestli budeme cestovat daleko nebo máme práci takzvaně za rohem, ale abychom se dostali k tomu hlavnímu, tak na internetu si pomocí jednoduché kalkulačky můžete kdykoliv vypočítat, jakou budete pobírat mzdu, či jak se vám změní, například při změně podmínek.

žena notebook

Změnili jste zaměstnání a nevíte, kolik budete v nové práci dostávat?

Napoví vám, ohledně čisté mzdy kalkulačka https://www.kalkulackacistemzdy.cz/.

V tomto případě se jedná o čistou mzdu, protože hrubou částku, kterou dostanete na výplatu už byste měli znát. Hrubou většinou říkají při pohovoru. Z té se pak vypočítá konečná suma, kterou dostanete na výplatu. Odečíst se musí zákonem stanovené položky jako je daň z příjmů a také procenta na sociální a zdravotní pojištění. Při výpočtu se počítá s procenty, kdežto ve výsledku uvidíte konečné sumy, které odvádíte na tyto instituce.

ruce peníze

Zaměstnavatel vám také nikdy nesmí dát méně, než je zákonem stanovená hranice. Pro rok 2021 platí minimální mzda ve výši 15200Kč hrubého, což opět znamená, že se jedná o cifru před zdaněním a před odpočtem sociálního a zdravotního. Při běžném pracovním poměru, ať už vykonáváte jakoukoliv práci, vám ale nemůže dát méně.