Proč si pronajímat vůz a vyhýbat se jeho vlastnictví

Mít vlastní vozidlo není tak snadné, jak se zdá, je to jistý závazek, který je deklarován zápisem v registru vozidel, a z toho vám také plynou určité povinnosti. Nemůžete si zkrátka jezdit autem jen tak, jak a kde vás napadne, jak to dělají malé děti s autíčky na koberci.

Proč se vyplácí si vůz raději pronajmout, než jej vlastnit

Pořizovací cena – nemalou částku musíte vložit při zakoupení vozu, ať už se jedná o vozidlo zánovní či nové, kupované v hotovosti či na leasing. Toto vás v případě pronájmu vozu z nejlevnější autopůjčovny v Praze nemusí zajímat.

prázdná silnice

Povinné ručení a havarijní pojištění – investice, s nimiž musíte počítat každý rok, i když samozřejmě havarijní pojistka není povinná. Jsou to další peníze z vaší kapsy, i když třeba s autem vyjedete z garáže jen dvakrát do roka.

STK – k povinnostem vlastníků vozidel patří i pravidelné technické prohlídky způsobilosti vozu k provozu na pozemních komunikacích, jinými slovy kontroly STK. Zas další peníze, které vytahujete z vaší kapsy bez ohledu na četnost využívání vašeho auta.

Výměna pneumatik – z letních na zimní a opačně a časem nové obutí, to jsou další peníze, které platíte vy, zatímco u pronajatého vozu z nejlevnější autopůjčovny v Praze tohle vůbec neřešíte. Tam vás technický stav vozu zajímat nemusí, pouze pokud dojde k nějakému selhání v průběhu vaší jízdy. Tehdy však řešení nepadá na váš vrub.

provoz na silnici

Provozní kapaliny – provozovat vozidlo znamená postarat se i o stav brzdové a chladicí kapaliny a motorového oleje. Musíte na to včas myslet a každé zanedbání těchto záležitostí může vést k fatální technické závadě či k autonehodě.

Potřebujete dálniční známku – využíváte-li dálniční síť, bude nutné mít platnou dálniční známku, kterou u pronajatého vozu máte k dispozici automaticky a vždy. Když si na obě strany rovnice vložíte investice do vlastního vozu, a to jsme tu nevyjmenovali všechny, a na druhou stranu rovnice dáte platbu za pronájem vozu, zjistíte, jak náročné je mít vlastní automobil, i když s ním třeba moc nejezdíte.