Šetříte? A na čem?

Poslední dobou zjišťuje stále větší procento lidí, že přestávají vycházet se svými příjmy, a někde zkrátka musejí ušetřit. Co však doopravdy potřebujete, a na čem se šetřit nedá? A bez čeho se lze obejít?

Ovoce a zelenina

Ceny ovoce a zeleniny v obchodech jsou zkrátka šílené. A tak se stává, že spousta lidí, nejen těch ze sociálně slabších rodin, musí omezit nákup ovoce a zeliny, či jej úplně vypustit. Je však pravdou, že člověk zeleninu a ovoce potřebuje, obzvlášť pokud máte děti. Možná koupíte jim, a šetříte na sobě, jenomže ani to není správně. Ve výsledku totiž připravujete své tělo o vitamíny, což se ukáže později, když budete muset platit horentní sumy za předražené léky, abyste vůbec byli schopní fungovat. To se lehko říká, když ale nejsou peníze, za co to koupit? Zkuste se podívat v okolí, zda nemáte poblíž někoho, kdo vlastní pole, a prodal by vám trošku ovoce a zeleniny za lepší cenu, nebo třeba za pomoc s prací na poli. Nemusíte se stydět. Pomoc na poli ocení především starší lidé, a někteří toho vypěstují tolik, že se jim vyplatí vám pár kousků prodat.

třešně ve sklenici

Sladkosti pro děti

V mnohém se omezujete, ale neumíte odolat, abyste nekoupili sem tam nějakou tu levnou sladkost pro své dítko? Každý rodič chce dítěti udělat radost, a dopřát mu něco dobrého. Ale děti sladkosti nepotřebují. Nikdo je nepotřebuje, a pokud nemáte peněz nazbyt, prostě se tomuto nákupu vyhněte. Místo toho je vezměte například do lesa, kde si mohou natrhat lesní plody, na třešně ze stromu, který nikomu nepatří, popřípadě se můžete na procházce zeptat toho staršího pána, který má strom plný třešní, zda by mu nevadilo, že si jich děti pár utrhnou. 

srdcová bonboniéra

Oblečení

Každý chce vypadat dobře, alespoň v mezích možností. Když jsou však omezené až moc, někdy je potřeba hledat jiné řešení. Dětem oblečení nakoupíte za výrazně nižší ceny na internetových bazarech, kde můžete prodat vše, z čeho již vyrostli. Vy sami pak můžete rovněž nakoupit v second handu, kde mnohdy seženete kvalitnější kousky, než nové z levných obchodních řetězců.