Americká hypotéka – možné řešení pro vás a váš dům

Termín americká hypotéka se postupně zažil i v oblasti našeho financování, i když ho najdete občas pod jinými názvy, jako je například neúčelové hypotéka či obdobné názvy. V čem spočívají výhody americké hypotéky oproti běžnému hypotečnímu úvěru, který dostanete v bance na financování nemovitosti nebo pozemku, který chcete zakoupit? Výhoda americké hypotéky spočítá v tom, že nemusíte uvádět bankérům, na co si chcete peníze půjčit. Nemusíte z něj tedy nutně financovat nákup nemovitosti či obdobné věci, na které se obvykle vztahuje hypoteční úvěr. Můžete ho použít například na nákup auta, rekonstrukci bydlení, či podobně. Jediné, v čem by mohl být problém, je financování vlastního podnikání. Pro tento účel vám obvykle nikdo americkou hypotéku nedá.

hypotéka

Získání úvěru, který se pohybuje v částce sta tisíců, může být velmi obtížný. Deset až padesát tisíc korun, vám půjčí dnes téměř jakákoliv banka či nebankovní společnost. U americké hypotéky se počítá s tím, že se bude jednat o vyšší částku. Navíc u této hypotéky máte obvykle daleko nižší úvěr, než u běžného spotřebitelského úvěru. Většina bank také nabízí možnost splatit hypotéku předčasně bez uvalených sankcí. Obdobně jako u klasické hypotéky, i u americké je možné nastavit si poměrně dlouhou dobu splácení. Proto pravidelné splátky nemusí znamenat výraznější zásah do vašeho rozpočtu. Její vyřízení bývá také o dost snadnější a rychlejší, než u klasické hypotéky.

Nese sebou ale také jisté nevýhody, oproti klasického hypotečnímu úvěru. Dostanete kratší dobu fixace. Většinou se pohybuje v rozmezí 1 – 5 let. Nemůžete si také uplatnit daňové úlevy a za schválení obvykle banka požaduje vyšší poplatek. Dostanete také nižší částku hodnoty nemovitosti, většinou kolem 50 – 60 %.

hyptoéka

Některé společnosti vám nabídnou americkou hypotéku bez doložení příjmu. Můžete tak na hypotéku dosáhnout, i když ji vám například v bance zamítli kvůli posouzení vašeho příjmu jako nedostatečného. Před každým úvěrem si ale dobře promyslete, zda budete schopní měsíční částku pravidelně splácet, abyste se nedostali do problémů.