Dovolená na zotavenou


Dovolená by měla sloužit především na zotavenou. Už ve starověku nabízeli válečným veteránům něco jako lázně. Mnozí lidé si dovolenou spojují právě s tím dovolovat si a dovolují si to, co je pro ně obvykle v průběhu celého roku nedostupné, což je jistě správné, ale na straně druhé by si měli dovolit především odpočívat, což většina lidí nedokáže.
Mají to v hlavě tak, že když už investovali do dovolené nezanedbatelné peníze, tak si ji také pořádně užijí. Program je pak často nastavený na maximum. Hodně cestovat, hodně si užívat, hodně jíst a hodně pít, hodně se bavit. Jen ne hodně spát a už vůbec ne odpočívat. A tak se stává, že se z dovolené vrací celá řada lidí vyčerpaná a návrat do zaměstnání pro ně představuje a zcela oprávněně noční můru.
 psaní pod kloboukem

Nedělejte stále stejnou chybu

Nedělejte každý rok stále stejnou chybu a dopřejte si takovou dovolenou, kterou Váš organismus potřebuje. Rozhodně Vás nechceme nabádat k pasivitě. Taková dovolená by byla zcela jistě k ničemu, protože dovolená bez zážitků by byla skutečně o ničem. Ale zpomalte a čerpejte z atraktivního dění kolem pomaleji, budete toho mnohem více plni.
žáby v bazéně

  1. Více než na zážitky a zábavu se zaměřte především na to, aby dovolená byla příjemná pro všechny zúčastněné. Chovat se k sobě laskavě a mile, vyhýbat se konfliktům, respektovat představy druhého, to vše by mělo být naprostou samozřejmostí.
  2. Nesnažte se oslňovat. Mnozí lidé mají například pocit, že pokud nepoletí do nějaké atraktivní destinace, společensky se znemožní. Zamyslete se nad tím, co byste si skutečně přáli a nenechte se ovlivnit módními trendy v cestovním ruchu.
  3. Nepleťte si all incluzive s obžerstvím. Samozřejmě ochutnat exotická jídla nás láká a dovolená přece je také o gastronomii. Ale český člověk hodně často v tomto ohledu přehání a výsledkem jsou velmi vážné střevní potíže, které nezřídka přetrvávají i po návratu domů. Nekazte si dovolenou svou nenasytností.